Seminarium moderatorów Arki –Rycerka Górna 20-21 sierpnia 2013r.

Archiwum » Seminarium moderatorów Arki –Rycerka Górna 20-21 sierpnia 2013r.

„Połączył nas Trójstyk”

 

 Koniec sierpnia 2013 roku to dla Arki Młodych ważne chwile. Tuż tuż spotkanie młodzieży z Polski, Słowacji i Czech na warsztatach w Jaworzynce i międzynarodowa Eucharystia na Trójstyku. Jednak zanim to nastąpi spotykają się na swoim seminarium formacyjnym moderatorzy Arki.

 Przybywają z trzech przygranicznych państw. Ze Słowacji przyprowadza ich ks. Zdeno Pupik, z Czech ks. Paweł Kukioła, a z Polski siostra felicjanka Teresa Biłyk, inicjatorka całego przedsięwzięcia. Dwadzieścia dorosłych osób z różnych stron świata, zróżnicowanych pod względem wieku i stanu. Gdyby mieli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego się tu znaleźli, pewnie odpowiedzieliby: „Połączył nas Trójstyk”.

Na czas modlitwy, skupienia, warsztatów i rozmów wybierają Dom Rekolekcyjny Księży Michalitów, któremu patronuje św. Michał Archanioł. To dobry opiekun dla tego przedsięwzięcia, które od podejmujących go wymaga odwagi i mocy. Całość rozpoczyna wspólna adoracja, tak tworzy się przestrzeń spotkania. Jest Eucharystia po polsku, z czytaniem po czesku i kazaniem po słowacku. W trakcie formacyjnego wykładu padają ważne słowa o podstawowych zadaniach Kościoła, jakimi są: cierpienie, chwalenie Boga w liturgii, służba i tworzenie wspólnoty. W tworzących Arkę Młodych musi dojrzewać świadomość, że są wezwani, by strzec wiary i rozwijać dane dary. W trakcie warsztatów jest też humorystyczny akcent w postaci łyżeczki z kokardką, bo najlepsze jest na końcu, na deser. Jednak zanim się do niego dotrze, trzeba wędrować pokonując wiele trudności.

 Moderatorzy Arki im dłużej przebywają ze sobą tym większe mają wrażenie, że język polski, słowacki i czeski są do siebie bardzo podobne. A mosty między ludźmi można budować niezależnie od tego, skąd przychodzą, bo liczy się otwartość i ochota serca.

Zatem z gotowym sercem wyruszają na Trójstyk i wszędzie tam, gdzie popłynie Arka Młodych.

 

 

Z wdzięcznością za zaproszenie do udziału w tworzeniu Arki Młodych

 

Sabina Janica-Wojaczek